Minerálne látky

Minerálne látky sú v tele zastúpené v malom množstve, pre organizmus sú však nevyhnutné. Každý človek sa chce dožiť vysokého veku v dobrom zdraví, ale venuje len minimálnu pozornosť svojej životospráve.
Minerálne látky, stopové prvky a ostatné živiny potrebujeme stále viac, ale v dnešných potravinách je ich vďaka úmelému hnojeniu stále menej.

Minerálne látky si telo nedokáže samo vytvoriť a preto je odkázané na ich príjem potravou a vodou. Potreba minerálnych látok závisí od veku, fyziologického stavu, od požívanej stravy aj od životných a pracovných podmienok. Minerálne látky hrajú dôležitú úlohu v prevencii, pri spomaľovaní aterosklerotických zmien na cievach, pri látkové premene, majú vplyv na hladinu cholesterolu apod. Väčšinou naša strava zahrňuje viac potravín, ktoré obsahujú tuky, cukor a soľ a minerálne látky veľakrát chybajú. Zásobu minerálov si doplňujeme prírodnými potravinovými doplnkami.

Minerály sa zúčastňujú na výstavbe a údržbe telesných tkanív. „Zaisťujú určité fyzikálne a chemické vlastnosti telesných tkanív a telesných tekutín, najmä krvi a tkanivového moku, umožňujú dráždivosť tkanív a zároveň odpoveď na podráždenie. Sú súčasťou bielkovín a tukov, hormónov a enzýmov, aktivizujú látkovú premenu. Keďže organizmus si nedokáže minerálne látky sám vyrobiť, musíme ich prijímať v potrave alebo vo forme výživových doplnkov novej generácie

Ak Vás úryvok o minerálných látkach zaujal môžete si prečítať zoznam najdôležitejších minerálnych látok.
Medzi najdôležitejšie minerálne látky patria:

Fosfor - (P)

Príznaky nedostatku: sa prejavujú poruchou funkcie ľadvín a nedostatočným ukladaním minerálnych látok v kostiach.
Najvhodnejšie zdroje: Tekvicové semenná, obilniny, jačmenné lístky, mak, strukoviny, mlieko a mliečne výrobky, čerstvé mäso, ovocie.

Vápnik – (Ca)

Príznaky nedostatku: Dlhotrvajúci nedostatok vápniku môže viesť až k abnormálnemu stavu kostí – osteoporóze u dospelých, krivici u detí. Nedostatok sa tiež prejavuje poruchami srdečného rytmu , kŕčmi a únavou.
Najvhodnejšie zdroje: Mlieko, jogurt, tvaroh a syr. Ďalšie zdroje sú mak, sezam, tofu, sója, mandle, ružičkový kel, brokolica, losos.

Železo – (Fe)

Príznaky nedostatku: : zníženie počtu červených krviniek a obsahu hemoglobínu v nich, anémia z nedostatku železa, slabosť, únava, bledosť, bolesti hlavy, búšenie srdca, nižšia odolnosť voči infekciám
Najvhodnejšie zdroje:ryby – melasa, hovädzia a teľacia pečeň, hovädzie, jahňacie mäso, šťava zo sliviek, sušené marhule, orechy, sezam, semená slnečnice, tekvicové semená, ľan, mak, kokos, hrozienka, pšeničné klíčky, otruby, strukoviny, listová zelenina.

Horčík – (Mg)

Príznaky nedostatku: Zvyšuje sa riziko srdcových ochorení a cukrovky. Nepravideľné búšenie srdca, únava, nespavosť, svalové kŕče, podráždenie, nervozita, vypadávanie vlasov, lámavosť nechtov, bolesti zubov, ďasien, kĺbov.
Najvhodnejšie zdroje:strukoviny, ovsené vločky, celé zrná, otruby, divoká ryža, tmavozelená listová zelenina, sója, syry, kakao, orechy, čokoláda, pečivo

Zinok - (Zn)

Jeho nedostatok má vplyv na zdravie človeka, predovšetkým na kritické stavy, pri poruchách rastu a vývoja a na regeneráciu organizmu.
Najvhodnejšie zdroje: pšeničné otruby a klíčky, väčšina húb, hovädzia pečeň, ryby, orechy, fazuľa, hrach, šošovica, kakao a ďalšie.

Sodík - (NA)

Príznaky nedostatku: nechutenstvo, úbytok na váhe, pokles syntézy bielkovín a tukov, poruchy vodného režimu v tele, únava, bolesti hlavy, depresie, svalové kŕče, poruchy schopnosti jasne myslieť a v lete nebezpečenstvo úpalu
Najvhodnejšie zdroje: červená repa, ovsené vločky, ryža, kyslá kapusta, zeler, špenát, hrozienka a južné ovocie.

Jód - (I)

Príznaky nedostatku: zväčšenie štítnej žľazy – struma, nedostatok hormónov štítnej žľazy (hypotyreóza), ktorá sa prejavuje únavou, suchou pokožkou, chrapľavým hlasom, znižovaním mentálnych schopností, nedostatok jódu spôsobuje aj poruchy mentálneho vývoja detí.
Najvhodnejšie zdroje: morské ryby, jodidovaná morská a kamenná soľ, morské riasy, mlieko a mliečne výrobky, vajcia, zelenina, strukoviny, višne, čerešne, citrón, čokoláda.

Draslík - (K)

Príznaky nedostatku: : hyperfunkcia štítnej žľazy, poruchy činnosti svalov – svalová slabosť, tráviace ťažkosti, poruchy krvného obehu, srdcová arytmia, zvýšená dráždivosť.
Najvhodnejšie zdroje: biela fazuľa, hrach, vlašské orechy, mandle, hrozienka, zemiaky, špenát, sušené slivky a paprika.

Selen - (Se)

Príznaky nedostatku:zníženie imunity, zvýšený výskyt rakoviny, srdcových ochorení, kožné problémy, svalová slabosť, únava, nedostatok selénu počas tehotenstva môže zvýšiť riziko vrodených vád.
Najvhodnejšie zdroje: slede, kraby, langusty, bravčové, hovädzie, teľacie obličky, pečeň, srdce, vaječný žĺtok, para orechy, obilniny, kukurica, celozrné výrobky, ovsené vločky, hnedá ryža, huby, cibuľa, cesnak, brokolica

Dalšie články o zdraví:

   

Prípravky:

prirodna-kozmetika-pripravky